Fasádní obklady
Jsou ohoblovaná prkna do profilů:
- palubka klasik pero-drážka (krátké pero)
- palubka soft pero-drážka (dlouhé pero, zaoblená hrana)
- palubka tatran pero-drážka (dlouhé pero, ostrá hrana)
- palubka srubový profil (imitace roubené stěny)
- diagonál
- rovnoběžník
- polorovnoběžník
- prkno hladké
- palubka s polodrážkou
Jsou sušeny na 12% vlhkosti
Volba materiálu
Smrk - Díky svým pevnostním vlastnostem a tvarové stálosti se velmi dobře opracovává, řeže, spojuje spojovacím materiálem a vrtá. Je odolný vůči změnám vlhkosti okolního prostředí. Jako konečná úprava se provádí finální nátěr do požadovaného odstínu. Tento materiál je nejvíce používaný, jeden z důvodů jsou nízké pořizovací náklady.
Thermoborovice- (obklad a palubka ) Tyto fasádní profily jsou tepelně upravené při teplotě 160 až 212°C. Získá vzhled karamelově hnědého odstínu, bez nutnosti další údržby v průběhu užívání . Toto ošetření zajišťuje dlouhou životnost , atraktivní vzhled, sníženou absorpci vlhkosti o 50%, rozměrovou stálost , sníženou tepelnou vodivost materiálu zhruba o 20 – 25%. Při tepelné úpravě dochází k odstranění pryskyřice, rozkladu celulózy, ligninu a hemicelulózy (řetězec cukrů) a tudíž se takto upravená dřevina také nazývá mrtvé dřevo. Neobsahuje živiny pro houby a plísně a má zvýšenou odolnost proti hnilobě a dřevokazným škůdcům.
Modřín - Sibiřský modřín je polotvrdé dřevo a je odolnější než modřín rostlý v našich podmínkách.
Na vzduchu a po napuštění tmavne. Kresba letokruhů je hustší než u smrku. Dobře se opracovává. Modřínové dřevo nesmí přijít do styku s kovem (obyčejný spojovací materiál) jinak se na dřevě vytvoří modročerné skvrny. Pro montáž se používá nerezový materiál.
Doporučená tloušťka a šířka
Čím je obklad silnější, tím je působení vlhkosti vyrovnanější (objemové změny způsobené vlhkostí jsou menší). Tudíž fasáda ze silnějších obkladů je stálejší a její životnost je delší. Severské normy doporučují minimální tloušťku 21mm. Při použití slabších fasád o tloušťce 18mm, je třeba počítat s kratší životností fasády a zvýšeným rizikem častějšího výskytu trhlin, poškození nátěru, zakřivení, ohýbání, atd.
Šířky obkladů se vyrábějí v šířce 96mm,121mm, některé profily lze objednat také v šířce 146mm a 238mm. (včetně pera !!)
Zde platí pravidlo, čím širší prkno tím větší riziko že po instalaci v důsledku teplotních změn dojde k ohnutí a praskání.
Výška podezdívky
Obklad by měl začínat minimálně 30 cm nad terénem a dodržena větrací mezera 2,5 cm.
Kalkulace spotřeby materiálu:
Při montáži fasády je nutno počítat s prořezem. Nejjednodušší způsob jak spočítat kolik bude potřeba materiálu, je spočítat čistou plochu fasády včetně oken a dveří. Je-li však budova s větším množstvím neobkládaných ploch, přičítá se ke konečné čisté ploše 5-10% plochy navíc.
Montáž:
Provětrávací mezera je doporučována 25mm spodní a horní prostor by měl být otevřený, aby mohl cirkulovat vzduch, V případě vodorovné fasády by rozteč latí měla být maximálně 60 cm v případě svislé fasády by měly být latě namontovány dvojitě nebo do kříže. ( první vrstva latí svisle , druhá vrstva vodorovně).
Kotvení profilů by mělo být prováděno nerezovým materiálem.
Otvory pro vruty by měly být předvrtány, aby nedocházelo k praskání .
Při použití hřebíků je doporučeno kotvit profily minimálně 70 mm od čela a 10 mm od okraje.
Kotvící materiál musí být vždy ukončen zároveň s povrchem.
Ořezané konce prken musí být natřeny, jelikož vlhkost se uvolňuje a absorbuje zejména od konců(podélně). Také oblasti spojů je nutné po instalaci natřít.
Pro ošetření či konečnou úpravu fasádních obkladů a palubek doporučujeme nátěrové hmoty firmy BASF